17 years ago
Opis:
Nie jest to figura akro, jednakże piloci którzy chcą uprawiać akrobacje powinni się tego nauczyć.
Głęboka Spirala jest jednym z najbardziej skutecznych manewrów do wytracania wysokości. Podczas tej spirali pilot jest na tym samym prawie poziomie co skrzydło kiedy krawędź natarcia jest skierowana w stronę ziemi. Pilot porusza się bardzo szybko wokół osi która jest blisko czaszy. Prędkość opadania może być większa niż 20m/s, a prędkość rotacji pilota ponad 110km/h, która także generuje dość duże przeciążenie.
Wejście:
Przesuń ciężar ciała na prawo i zacznij ciągnąć prawą sterówkę progresywnie. Glajt zacznie skrecać przyspieszając do spirali. Jeżeli dociągniesz mocniej sterówkę krawędź natarcia skrzydła zacznie coraz niżej schodzić do lini horyzontu i straszliwie wzrośnie prędkość opadania.
Musisz się uczyć tej figury progresywnie ! Na początku zacznij robić krótkie zwitki z mniejszą siłą podczas dokładania ciała, oraz trochę mniejszą siłą którą przykładasz do sterówki. Pozwoli Ci to dość bezpieczenie nauczyć spirali oraz wyczujesz jak z niej wychodzić. Aby zbyt mocno nie rozpędzać spirali możesz kontrować ją lekko sterówką zewnetrzną.
Wyjście:
Jeżeli wycentrujesz swoją pozycję ciałą i odpuścisz hamulec, zwykle glajt wychodzi spontanicznie ze spirali w kilku następnych zwitkach. W momencie gdy chcesz wyjść ze spirali powinieneś odpuszczać sterówkę w sposób dozowany (tak aby wytracanie prędkości opadania i kąta pochylenia rozłożyć na kilka obrotów). Możesz oczywiście też pomóc po przez nieznaczne przyciągnięcie zwnętrznej sterówki (w naszym przypadku lewej), która pomaga w stabilizacji prędkości rotacji oraz kontoli pochylenia krawędzi natarcia względem horyzontu. Koncentruj sie na tym by zwitkę kończącą jak najlepiej wypłaszczyć.
ALE!
Wiele skrzydeł, szczególnie tych o małym wydłużeniu (DHV 1-2) są niestabilne w spirali!. Oznacza to, że jeżeli odpuścisz hamulec w dość szybkiej głębokiej spirali, (powiedzmy powyżej 14m/s) przyspieszają jeszcze bardziej, a potem stabilizują się nie przejawiając dużych chęci do wyjścia jeżeli pilot nie robi nic ku temu. Nazywa się to wtedy Nose Down albo Over The Nose spiral (po polsku mówimy na to spirala upadkowa). Jeżeli do tego dojdzie, zaciągnij zewnętrzną sterówkę dość mocno (może sie okazać że będziesz musiał użyć obydwu rąk!), albo pompuj hamulce symetrycznie, tak mocno jak to możliwe, żeby wyprowadzić skrzydło z ustabilizowanej spirali upadkowej jeżeli pierwsza opcja nie przynosi żadnych efektów.
Zagrożenia:
Absolutnie największym zagrożeniem podczas wykonywania spirali, jeżeli nie możesz z niej wyjść i zaczniesz się zbliżać do ziemi jest nadmierna prędkość (większa niz 70km/h). Jeżeli w tym wypadku jesteś bliżej niż 300m do ziemi, od razu skorzystaj z zapasu, jeżeli tego nie zrobisz prawdopodobnie zginiesz, nawet jeżeli uderzysz o wodę. W spirali upadkowej pilot musi przeciwstawić się dość dużym przeciążeniom (odnotowywano większe niż 4G). Podczas tych przeciążeń krew odpływa z głowy co może mieć znaczny wpływ na zaburzenie widzenia a w rezultacie utratę przytomności co też równa się śmierci jeżeli skrzydło nie zostanie wyprowadzone. DHV testuje głębokie spirale tylko do 14m/s, co powyżej tych wartości zachowanie Twojego skrzydła może być różne.
Gdy w trakcie rozpędzonej mocno spirali zdecydujesz że natychmiastowo musisz z niej wyjść nigdy nie rób tego po przez dynamiczne odpuszczenie sterówki !!! Zaowocuje to wtedy bardzo duża górką (czytaj krzyżem na niebie) w momencie kiedy zaczniesz wracać pod skrzydło. Skrzydło mocno w pewnym momencie zostaje za plecami. Jeżeli w tym momencie dociągniesz obie sterówki bądź jedną mocniej skończy się to przeciągnięciem lub negatywka. Po tym
momencie gdzie jest zaplecami, skrzydło zacznie szybko wracać Ci nad glowę z
dużą chęcią do wyprzedzenia. Siła przyhamowania potrzebna, aby uniknąć fronstalla lub klapy po zbyt dynamicznym wyjściu, powinna być proporcjonalna do energii z jaką skrzydło nas wyprzedza. Często musimy niesymetrycznie zareagować sterówkami, zmuszeni do mocniejszego przyhamowania strony która nas wyprzedza. Jeżeli nic nie zrobisz i enegrii
Ci wystarczy można wpaść nawet w czasze.
Pamietaj piękno spirali polega na płynnym wejściu, kontroli prędkości
opadania (zwalnianie i przyspieszanie podczas spirali) oraz ładnym
wychodzeniu po luku.
Ucz się tej figury progrsywnie.