Helicopter

Helicopter

Opis:

Helicopter jest inaczej mówiąc perfekcyjnie przykontrolowaną negatywką, podczas gdy skrzydło jest zupełnie otwarte, pilot jest dokładnie pod nim i rotacja jest stabilna (skrzydło obraca się podobnie do łopat w smigłowcu). Opadanie jest całkiem małe, około 2-3m/s. Jest to jedna z najtrudniejszych figur na świecie, która wymaga bardzo precyzyjnej pracy sterówkami. Jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć tej figury, musisz zapomnieć o innych że wogóle istnieją.

Przygotowanie:

By zapobiec skręceniu w taśmach, ustaw swoją uprząż do pozycji siedzącej, poluzuj taśmę piersiową maksymalnie jak sie da, ułóż nogi dokładnie pod deską uprzęży, i bądź gotów by ruszyć wraz ze swoim skrzydłem.

Wejście:

Ta figura jest ekstremalnie czuła na wszelkiego rodzaju turbulencje, szczególnie podczas wejścia. Staraj się ją ćwiczyć w zupełnie spokojnym powietrzu. Najlepiej bez termiki.

Poniżej opisuje Helicopter na prawą stronę:

Zwolnij skrzydło do prędkości minimalnej, po przez delikatne i wolne zaciąganie sterówek. W momencie gdy ustabilizuje się nad Tobą (nie buja się już), zaciągnij trochę mocniej sterówki by wprowadzić skrzydło w głębsze przeciągnięcie (siła na sterówkach zmaleje i glajt straci swoją horyzontalną prędkość - podobnie jak w spadochronowaniu). Kiedy czasza jest dokładnie nad Tobą i wytracanie wysokości jest stabilne, odpuść lewy hamulec, złap lewą taśmę, i trzymaj tylko prawą sterówkę zaciągniętą (albo dociągnij ją jeszcze troszkę mocniej o jakieś kilka centymetrów) w tym samym momencie. Zaraz po tym jak skrzydło dostanie rotacji, odpuść łagodnie prawą sterówkę prawie do końca, aż do momentu gdzie wyczujesz na niej siłe i Helicopter będzie stabilny. Zwykle ta prawa sterówka jest od 5-10cm tylko zaciągnięta. Jeżeli pociągniesz jej za dużo, stabilizatory będą się podwijać.

Jeżeli podczas wejścia glajt zacznie się przesuwać do przodu, oznacza to że wymuszenie głębszego przeciągnięcia było zbyt słabe (przyhamowałeś zbyt mało). W tej sytuacji może się okazać, że będziesz musiał zaciągnąć sterówkę (tą wprowadzającą) trochę mocniej by rozpocząc rotację (jednak nie będzie to ideał). Dołóż trochę ciała na negatywną stronę zanim nie wróciśz pod skrzydło, a potem wycentruj je.

Przy wprowadzaniu uważaj także by nie hamować skrzydło zbyt mocno, inaczej glajt spadnie lekko za Ciebie (bedziesz leciał lekko do tyłu) i to też nie jest dobra pozycja by zaczynać rotację.

W Helicopterze możesz również pracować ciałem, nie tylko samymi sterówkami. Tak czy inaczej, musisz robić wszystko by pozostać w centrum. Musisz się także nauczyć jak kontrolować swoje ciało jeżeli figura będzie niestabilna, ponieważ bardzo łatwo możesz przesuwać się na różne strony co powoduje ruszanie rękami, a dalej przypadkowe zaciąganie sterówek. W stabilnym Helicopterze możesz zwiększyć predkość rotacji, po przez dodanie ciała na pozytywną stronę.

Jest tylko kilku pilotów na świecie którzy potrafia dokonać korekty w trakcie bardzo brzydkiego Helicoptera i przeobrazić go w doskonałego. Nie jest to jakaś wiedza tajemna, raczej wyczucie, które każdy musi sam nabrać. Jednak będzie to przychodzić stopniowo po przez ciężką pracę, po przez setki i tysiące podjętych prób wykonania tej trudnej figury.

Jeżeli rotacja jest niestabilna spróbuj użyć poniższej techniki:

Delikatnie przyciągnij zewnętrzną sterówkę by zwolnić rotacje. Kiedy skrzydło obraca sie wolniej, uspokaja się dużo łatwiej jest je ustabilizować. Gdy skrzydło znów znajdzie się dokładnie nad Tobą, spróbuj ponowanie wprowadzić je w rotację, znajdując odpowiedni moment, i przyspieszając je po przez wolne odpuszczenie zewnętrznej sterówki. Oczywiście podczas tego wszystkiego odpowiednia praca ciałem zdecydowanie Ci pomoże :-)

Wyjście:

Jeżeli rotacja jest stabilna, bardzo prosto jest z tego wszystkiego wyjść. Po prostu wycentruj swoje ciało, odpuść hamulec, i kontroluj nabieranie prędkości, które zwykle jest nieco asymetryczne.

Możesz także wyjśc po przez przyciągnięcie zewnętrznej sterówki, (uważaj by nie przeciągnąć) zaraz po tym gdy skrzydło się zatrzyma po prostu odpuść delikatnie obie i kontroluj dalej nabieranie prędkości.

Na początku najbezpieczniejszą metodą będzie po prostu Full Stall. Z czasem powinieneś się nauczyc jak wychodzić z bardzo brzydkich Helicopterów, bez przeciągania skrzydła :-)

Zagrożenia:

Wszystkie zagrożenia które dotyczą Spin (Negatywki) . Bądź pewien że Full Stalle i Negatywki robisz i wyprowadzasz z zamkniętymi oczami, zanim zabierzesz się za trening Helicoptera. Weź też pod uwagę że glajt w Helicopterze nie ma żadnej prędkości horyzontalnej.