Wing-Over



Opis:

Wing-over jest serią dynamicznych skrętów, gdzie pilot wylatuje ponad skrzydło (stąd nazwa wing-over). Jest to podstawa do całego akro, ale również dość trudna figura do nauczenia (w zasadzie właśnie rozpocząłeś akrobacje w momencie gdy wykonałeś swojego pierwszego wing-overa). Kluczem do tego triku jest perfekcyjny timing, sterowanie ciałem i hamowanie.

Przygotowanie:

Popuść maksymalnie taśmę piersiową w Twojej uprzęży tak by była bardziej czuła na sterowanie ciałem. Zawin raz sterówki na ręce po obu stronach jeżeli masz długie drogi sterowania.

Wejście:

Zacznij szybki skręt w lewo przy pomocy dołożenia ciała i sterówki. Zaraz po tym jak zaczniesz nurkować odpuść hamulec, przerzuć ciało na prawą stronę i zaciągnij prawa sterówkę kiedy będziesz w najniższym punkcie. Teraz kiedy glajt przekręca sie na drugą stronę, Ty lecisz do góry i czasza będzie na przeciwko Ciebie. Przyhamuj skrzydło obiema sterówkami jednocześnie w najwyższym punkcie, by zapobiec klapie na wyższej stronie skrzydła. Kiedy znow zaczniesz nurkować odpuść hamulce, przerzuć ciało na lewą stronę i zaciągnij lewą sterówkę w najniższym punkcie. Nie zapomnij znów przyhamować krytycznym górnym punkcie. Tak długo jak Twoj timing będzie dobry będziesz wylatywał wyżej i wyżej.

Zaawansowana technika:

Wykańczaj zakręty (rób większe zwroty niż 180 stopni) by zbliżyć sie do ósemkowania. Jeżeli Twoja technika jest dobra i masz wystarczająco energii, nie musisz juz hamować skrzydła w najwyższym punkcie, podobnie jak przy dobrze wykonanym Loopingu. Abys mógł odpuścić sobie hamowanie musisz mieć dość dynamiczne skrzydło i doskonały timing.

Jeśli chce sprawić by moje wing-overy były szybsze, zawsze zaczynam tak:
Ciągne w dół jeden hamulec dość dynamicznie, zaraz po tym jak minę mniej więcej 45-90 stopni, odpuszczam hamulec i kontroluje ciśnienie w skrzydle. Gdy szybko nurkuje pod skrzydło nabieram dużo większej prędkości i wykorzystuje ją by zrównać się ze skrzydłem od razu w następnym ruchu. Nie radzilibyśmy próbowania tej techniki jeżeli nie czujesz się komortowo w podczas podstawowego wejścia. Można w ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do negatywki.

Wyjście:

Musiśz wytracić energie stopniowo. Najprostszą techniką wyjścia jest po prostu wykończenie wing-overa pełnymi 1-2 obrotami spiralnymi. Jeżeli nie czujesz się jeszcze komfortowo szybkiej spirali wybierz drugą opcję.

Zmniejszaj amplitude wing-overów po przez mniejsze dokładanie ciała i sterówki w poszczególnych zakrętach.

Zagrożenia:

Jeżeli nie przyhamujesz glajta w najwyższym punkcie (lub wystarczająco) możesz otrzymać bardzo dynamiczne podwinięcie po wyższej stronie (bardzo duże zagrożenie to ogromne krawaty i skręcenia w taśmach etc.)
Na początku zacznij przerzucenie ciała zaraz po tym jak miniesz najwyższy punkt, i zaciagnij sterówkę tuż przez najniższym punktem. Dzięki temu wing-over nie będzie aż tak wysoki, ale będzie bardziej dynamiczny i bezpieczny. Kiedy poczujesz się z czasem komfortowo możesz ją zaciągać później i później, by zwiększyć wysokość. Uważaj szczególnie na to jeżeli sie pomylisz i zaciągniesz sterówkę zaraz po minieciu najniższego punktu, wykonywany ruch może być bardzo wysoki, ale wytracisz za dużo energii i jest bardzo duże ryzyko złapania ogromnej klapy gdzieś wysoko nad skrzydłem (i potem wpadniesz w czasze!). Jeżeli czujesz że może do tego dojść (zwolniłeś za mocno i linki zrobiły się luźne) zaciągnij sterówki symetrycznie z czuciem aż zaczniesz spadać z powrotem pod skrzydło (siła na sterówkach będzie bardzo niewielka) by zapobiec klapie albo inaczej mowiąc naprawić błędy.