Merülőspirál

Leírás:

Habár a Merülőspirál nem egy akró manőver, akik a siklóernyőzés ezen ága iránt érdeklődnek azoknak ezt kell először, nagy biztonsággal elsajátítanuk.

A Merülőspirál tulajdonképpen a leghatékonyabb magasság-leépítő manőver. Ennek során a kupola és a pilóta körülbelül egy szintben vannak és a belépőél a föld felé néz, akár párhuzamos is a horizonttal. A forgás középpontja nagyon közel van a kupolához, tehát a pilóta az ernyő körül forog. A süllyedési sebesség meghaladhatja akár a 20m/s-ot, a pilóta körsebessége pedig a 110 km/h-t, melyhez már igen jelentősen megnövekedett nehézségi gyorsulás is párosul.

Bevezetés

A következőkben egy jobb oldalra húzott Merülőspirált írok le:

Terhelj ki a jobb oldalra és fokozatosan kezdd húzni a jobb féket! Az ernyő egyre gyorsuló, dinamikus fordulóba kezd. Ha tovább húzod a féket, a kupola leborul eléd (belépő a horizont felé fordul), és nagy sebességgel süllyedni kezdesz.

Amikor a Spirállal ismerkedsz tartsd be a FOKOZATOSSÁGOT Eleinte csak kisebb süllyedésű, meredek fordulókat gyakorolj, aztán csak szép lassan húzz egyre dinamikusabbakat és meredekebbeket! Így biztonságosan megtanulhatod a spirál helyes kivezetését.

Kivezetés:

Mivel a siklóernyőknek igen nagy a keresztstabilitása, ha középre helyezed a testsúlyod és felengeded a féket az ernyő általában néhány kör után magától kijön a spirálból. Elősegítheted a kivezetést a külső (bal) oldal fékezésével.

DE!

Sok újabb konstrukciós ernyő, különösen alacsony oldalviszonnyúak (DHV 1, 1-2!) „spirálisan instabilok” (Spirally unstable). Ez azt jelenti, hogy ha felengeded a belső féket egy nagy merülősebességű (mondjuk 14 m/s fölötti) spirálban, az ernyő mégjobban begyorsul, ahelyett, hogy kilépne a spirálból és ha a pilóta nem tesz semmit, magától nem is fog kivezetődni! Ilyenkor szimmetrikusan pumpálj egy nagyot mind a két féken, amilyen erősen csak tudsz (a fékek nagyon kemények lesznek!), vagy próbáld meg lehúzni a külső oldali féket, akár két kézzel! Ezzel kibillentheted az ernyőt az egyensúlyi állapotbol.

Veszélyek!

A spirál legnagyobb veszélye, ha benne ragadsz és nem tudod kivezetni miközben nagyon nagy sebességgel közeledsz a földhöz (akár több, mint 70km/h-val!), a jelentős nehézségi gyorsulás pedig hosszú távon akár eszméletvesztéshez is vezethet, ami szinte bizonyosan egyenlő a HALÁLLAL!

HA NEM TUDOD KIVEZETNI A MERÜLŐSPIRÁLT LEGKÉSŐBB 300 MÉTER MAGASAN, HALADÉKTALANUL DOBD KI A MENTŐERNYŐDET, KÜLÖNBEN MINDEN VALÓSZÍNÜSÉG SZERINT MEG FOGSZ HALNI, MÉG AKKOR IS, HA VÍZBE CSAPÓDSZ!

A DHV spirálban 14m/s-os merülési sebességig teszteli az ernyőket. Efölött a DHV nem garantálja az adott típus biztonsági tulajdonságait és az ernyő viselkedése akár jelentős mértékben is megváltozhat!

Feltétlenül olvasd még el Bruce Goldsmiths cikkét erről a témáról:

Ha túl gyorsan vezeted ki a spirált az ernyő nagyon le fog maradni mögötted, majd nagymértékben előrelő. Ha nem kezeled megfelelően a szituációt kaphatsz egy nagy csukást.

Légy nagyon óvatos és tartsd be a fokozatosságot!