Tumbling

Leírás:

Ezt a manővert Raul Rodriguez találta ki 2001-ben. A Tumbling tulajdonképpen egy Looping-ból bevezetett SAT. Jelenleg ez a legdinamikusabb manőver, mely során a pilótát akár több mint +6 G is passzírozhatja a beülőbe (látáskiesés +4.1, eszméletvesztés +5.4 G-től lehetséges, igaz nem ilyen rövid távú terheléstől). A mozgássor nagyon hasonlít az Aszimmetrikus SAT-hoz, de a Tumbling még dinamikusabb és akár olyan magas is lehet, hogy az első körben a pilóta az ernyő közepe fölött lendül át.
Ez az egyik leglátványosabb, de legveszélyesebb akró manőver.

Bevezetés

A következőkben egy balra húzott Tumbling-got írok le le:

Indíts egy Aszimmetrikus Spirált jobbra. Amikor már van elég dinamika egy Looping-hoz (de inkább még több is!), húzz egy SAT-ot balra maximális testsúlyáthelyezéssel (SAT pozíció!), ugyanabban a pillanatban, amikor a Loopingot húztad volna.
Röviden, ha egy jobbos Aszimmetrikus Spirálból jobbra húzol egy SAT-ot, az Aszimmetrikus SAT, ha viszont balra, az Tumbling lesz.

Vagy

Dinamikus ernyővel húzhatsz Tumblingot nagy Wing-Over-ből is, ugyanezzel a technikával, de légy óvatos, mert a Wing-Over-ben nincs annyi energia! Tartsd szem elött: dinamika = biztonság!

A legfontosabb, hogy elegendő energiát gyűjts a bevezetéshez. Néhány dinamikus akró ernyővel akár 2-3 Wing-Over forduló is elég lehet egy szép Tumbling bevezetéséhez, „széria” ernyővel azonban általában elengedhetetlen, hogy egy jól időzített és igen dinamikus Aszimmetrikus Spirállal szerezz elegendő lendületet, hogy a Tumbling második körét is biztonságosan befejezd.
Ha sok energiára van szükséged, próbáld meg a következő technikát:

Vezess be egy Merülőspirált fékezéssel és testsúly áthelyezéssel. Ügyelj arra, hogy a külső oldali szárnyvég ne csukjon el, mert ezzel sok energiát veszíthetsz (ezt finom külső oldali fékezéssel megakadályozhatod). 1-2 kör után, amikor a belépő kezd leborulni a horizont felé és már elég nagy a sebességed, gyorsan engedd fel a féket és terhelj ki a külső oldalra, mintha hirtelen akarnád kivezetni a spirált, hogy egyből az ernyő közepe alá lendülj vissza. Mielött azonban még elérnéd ezt a pontot, indíts egy aszimmetrikus fordulót (ugyanarra az oldalra) erőteljes testsúlyáthelyezéssel és fékezéssel, jóval korábban, mint ahogy azt szoktad egy rendes Aszimmetrikus Spirálban. Ez a forduló nagyon dinamikus lesz, ideális egy Tumbling bevezetéséhez: kezd a testsúlyáthelyezést viszonylag korán, rögtön miután elhagyod a felső holtpontot, majd húzd a féket mikor belendülsz a kupola alá, vagy csak egy kicsit hamarabb.

Haladó technika:

Ha a féket simán csak lenntartod, néhány ernyőtípussal a második Tumbling kör magasabb lesz, mint az első. Amikor a pilota az ernyő fölé lendül a második körben, az energia mértéke a legalacsonyabb szintre süllyed a manőver alatt. Ezekben a pillanatokban, mivel a fék nagymértékben húzott állapotban van, az ernyő még meredekebbre áll a SAT pozícióban (ezen a rövid perióduson kívül ez nem történhet meg, mert a nagy sebesség és a magas kupolanyomás miatt a fék túl kemény). Emiatt a második kör magasabb lesz, de kevésbé dinamikus.
Ha ezt szeretnéd megelőzni engedd fel a féket kissé a második kör tetején.
Ha szeretnéd megtartani az első kör energiáját és magasságát, csináld ugyanezt az első körben is (a fék felengedésével az ernyő gyorsabban lő előre így több energiát gyűjt). Ebben az esetben húzd vissza a féket abban a pillanatban, amikor a legnagyobb terhelést érzed, mikor az ernyő kezd „alád lőni”. Ezt a technikát láthatod a Tumbling videó klippben is.

Kivezetés:

Fékezd meg az ernyőt amikor ismét előrelő, ugyanúgy, mint Aszimmetrikus SAT-ban. Ha a fennmaradó energia számottevő, lehet, hogy igen keményen kell fékezned, hogy megállítsd az ernyőt, különben ha mégegyszer fölé lendülsz egy óriási csukást fogsz kapni aztán szabadesésben elesel a kupola mellett, vagy akár a kupolába! A kivezetéskor az ernyő könnyen „U” alakba törhet az erőteljes fékezéstől (ez nagyobb oldalviszonyú ernyőkre jellemző).

Ha a lendületed már fogyóban, Full Stall-lal is biztonságosan kivezetheted a Thumbling-ot, amikor visszalendülsz az ernyő alá.

Csakúgy mint az Aszimmetrikus SAT-ban a kivezetés helyes időzítése rendkívül fontos (emiatt elengedhetetlen, hogy nagy gyakorlattal rendelkezz az Aszimmetrikus SAT-ban, mielött a Tumbling-gal próbálkozol)! Szériaernyővel 2 körös Tumblingokat végezhetsz biztonságosan. A legjobb akrópilóták a legdinamikusabb ernyőkkel képesek akár 3-4 körre is, de az már inkább Ritmikus SAT, mintsem egyszerű Tumbling.

Haladó technika:

Tumbling kivezetéskor az ernyő általában nagyon dinamikusan és emellett aszimmetrikusan lő előre (sokkal jobban, mint Aszimmetrikus SAT-ban), és ha ezt nem tudod megfogni az alsó szárny (külső oldal) nagyon könnyen becsukódhat. Hogy az előrelövés minnél szimmetrikusabb legyen, kövesd ezt a technikát:
Engedd fel kissé a fékezett oldalt (esetünkben bal) a második körben, amikor az ernyő már a fejed fölött van és készül előrelőni (ha a fentebb leírt „haladó technikát” is alkalmaztad, akkor ebben a pillanatban a fék már felengedett állapotban van). Egy pillanattal később kezd meg a kivezetést, de először csak a jobb fékkel, majd csak azután húzd mellé a balt is.
Mivel a Tumblingban a bal oldali szárny van feljebb, ezért ha a bal féket felengeded majd először csak a jobb oldalt fékezed a belépő be fog fordulni a horizonttal párhuzamosan (a bal oldal kissé felgyorsul, a jobb lelassul) és így könnyebben, biztonságosabban meg fogod tudni állítani az előrelövő kupolát.

Veszélyek!

Az Aszimmetrikus SAT összes veszélye megsokszorozva, továbbá ha nem vezeted ki időben a manővert és nincs elég energia a következő kör megtételéhez, nagyon nagy a veszélye, hogy beesel a zsinórok közé vagy akár a kupolába!

A nagy lendület miatt kisebb a veszélye, hogy bevezetéskor elhúzod az ernyőt negatívba, de azért légy óvatos, nehogy véletlenül egy hatalmas Mac Twist-tet húzzál!

A manőver során az kupola és a zsinórok rendkívüli terhelés alá kerülnek. Győződj meg róla, hogy a felszerelésed állapota megfelelő ahhoz, hogy ezeknek a nagy erőknek ellenálljon különben a zsinórok vagy akár a kupola egyes részei elszakadhatnak! Nem növeli a pilóta élettartamát az sem, ha például a fékzsinór elszakad a manőver kellős közepén…Ha ez megtörténik de valahogy sikerül staiblizálni az ernyőt, szállj le minnél hamarabb a „D” hevedert használva. Amikor valamelyik „A” vagy „B” zsinór elszakad, a terhelés a többi zsinóron hirtelen megnő, ami láncreakcióhoz vezethet és még több zsinór szakadhat el egymás után, amíg a terhelés tart. Ha az ernyő nem irányítható tovább biztonságosan, azonnal dobj mentőernyőt!

Mint láthatod, ez egy nagyon összetett manőver (Aszimmetrikus Spirál, Looping, SAT és még egyebek kombinációja). Ne próbálkozz vele, amíg nem tudod nagy biztonsággal végrehajtani szinte az összes többi acro manővert!

Videók leírásai:

Tumbling:

Első jelenet:
Ernyő: Aerodyne Dune „S” (Afnor performance)
Megjegyzés: Belső kamerás felvétel. Hallgasd meg milyen hangja van az ernyőnek ahogy hasítja a levegőt, felgyorsul majd lelassul a fékezéssel összhangban. Erről olvashatsz bővebben a „Haladó technika” címszó alatt. A kivezetéskor az ernyő igen dinamikusan lő előre.

Második jelenet
Megjegyzés: Energiagyűjtés egy rövid spirál és egy dinamikus aszimmetrikus forduló által.

Harmadik jelenet
Ernyő: Firebird F18 (18m2-es akró ernyő)
Megjegyzés: Belső kamerás felvétel. A Tumbling igen magas, de második kör végére már nem sok energia marad, ezért a zsinórok belazulnak.

Negyedik jelenet:
Megjegyzés: Akró ernyővel akár 1-2 aszimmetrikus fordulóval is lehet elegendő energiát gyűjteni egy szép Tumbling bevezetéséhez. Figyeld meg a pilóta kezeit és a pillanatot, amikor a kivezetésnél megfékezi az ernyőt!

Tumbling hibák:

Első jelenet
Ernyő: Airwave Magic „L” (DHV 2-3)
Megjegyzés: A pilóta az első Looping-ját akarta meghúzni (kissé alulterhelt ernyővel). A bevezetéskor nagyon keményen húzza be a féket, ezért az ernyő Looping helyett egy Tumbling-ba kezd (hátrafelé és függőlegesen lendül át az ernyő felett). Erre a szituációra egyáltalán nincs felkészülve (nem tudja mit kell tenni!), nem állítja meg az ernyőt amikor az dinamikusan előrelő, így belekezd mégegy körbe, aminek a befejezéséhez azonban már nincs elég energia…

Második jelenet
Ernyő: Airwave Sport 2 „M” (DHV 1-2)
Megjegyzés: A pilóta egy Mac Twistet akart húzni, azonban a hosszú fékút miatt nem tudja átejteni az ernyőt, ami így egy Tumblingba kezd. Erre a szituációra egyáltalán nincs felkészülve (nem tudja mit kell tenni!), ezért nem fékezi meg időben az ernyőt, ami elegendő energia nélkül harmadjára is alá lő…

Harmadik jelenet
Ernyő: Firebird F18 (18m2-es akró ernyő)
Megjegyzés: Belső kamerás felvétel. Egy igen magas Tumblingban a második kör után az ernyő igen dinamikusan lő előre, amit a pilóta nem tud megállítani, így a kupola harmadjéra is alá lő, majd összecsuklik…