SAT

Leírás:

Ezt a manővert Raul Rodriguez találta ki 1999-ben. Az elnevezés az ő acro csapata, a Safety Acro Team nevéből ered. A SAT egyfajta spirál, melyben a forgás középpontja az ernyő és a pilóta között helyezkedik el, ezért az ernyő előre, míg a pilóta hátrafelé pörög. A süllyedési sebesség viszonylag csekély, 2-6 m/s, az ernyő típusától és a manőver kivitelezésétől függően.
Ez az alapja további 3, összetettebb manővernek, az Aszimmetrikus SAT-nak, a Tumbling-nak és a Ritmikus SAT-nak, melyek jelenleg a legdinamikusabb manővereket alkotják.

Bevezetés

Ha jobbra akarsz SAT-ot húzni, fékkel a kézben ragadd meg a bal oldali hevedert, told kifelé amennyire csak tudod és teljes testsúlyodat helyezd jobbra. Ez a testhelyzet a SAT pozíció. Tekerd rá a jobb fékzsinórt a kezedre egyszer vagy kétszer (fékbeállítástól függően) és fokozatosan növekvő fékhúzással kezdj egy dinamikus fordulót jobbra, mintha csak egy Merülőspirált akarnál bevezetni. Körülbelül ¾-1 kör után az ernyő leborul eléd, a belépőél már közel párhuzamosan áll a horizonttal, a fék pedig jelentősen felkeményedik. Ezen a ponton húzd még tovább a féket körülbelül a válladig/melledig. A mozdulat továbbra is maradjon folyamatos, ne tégy hirtelen mozdulatot, de készülj fel rá, hogy a fék igen kemény lesz! Ekkor forgásközéppont megváltozik, a fékezett oldal feljebb kerül (spirálban az van lejjebb), te pedig lebillensz balra a beülőben. A bal kezeddel a hevederen támaszkodva tartsd magad továbbra is SAT pozícióban.

Minél mélyebbre húzod a féket, a SAT annál meredekebb lesz (a belépő és a horizont által bezárt szög nő, melynek maximális mértéke típusonként változik), a forgás lelassul és a süllyedési sebesség csökken. Azonban légy óvatos, nehogy véletlenül egy Coconut Spin-t húzz! Ha SAT közben az alsó szárnyvég egy kicsit csapkod, laza, az azt jelenti, hogy az ernyő nem áll elég meredeken (a SAT túl „lapos”), ezért ilyenkor bátran húzd még mélyebbre a féket!

Azt tapasztaltam, hogy alacsony DHV kategóriás (újabb konstrukciós DHV 1, 1-2) ernyőkön tágabb az az időintervallum, mely alatt az ernyőt be lehet vezetni SAT-ba, a kisebb negatív hajlam miatt pedig sokkal biztonságosabb is. Azt javaslom, hogy egy ilyen ernyőn tanuld meg ezt a manővert. Ha sikerül pár sikeres SAT-ot húznod, utána már könnyen menni fog más típusokon is. Néhány ernyővel azonban egyáltalán nem lehet SAT-ot húzni (főleg régebbi típusok, de van köztük néhány új konstrukció is). Mielött ezzel a trükkel próbálkozol győződj meg róla, hogy az ernyőd nem ezen típusok valamelyike.

Haladó technika:

Ha már tudsz figyelni a testedre, elengedheted a bal hevedert és a féket is, például, hogy integess a csajoknak a parton. Ez az egy kezes SAT (One-Handed SAT).

Kivezetés:

Engedd el a bal oldali hevedert, helyezd középre a testsúlyod, és határozottan engedd fel a jobb féket. A mozgás Merülőspirálban folytatódik, amit vezess ki egy-két fordulóval. A fék felengedése után általában az alsó szárnyvég egy pillanatra becsukódik, de ez nem jelent problémát. Akár egy teljes körön belül is ki lehet vezetni a SAT-ot amit elősegíthetsz, ha a jobb fék felengedésével egyidőben határozottan rápumpálsz egyet a bal oldalra.

Veszélyek!

Mint szinte mindegyik acro manőver esetében, a SAT bevezetésénél is az időzítés a legfontosabb.

Bevezetés túl korán:

A fordulóban még nincs elég dinamika a SAT bevezetéséhez (a belépő és a horizont által bezárt szög túl nagy, a fék nem elég kemény), de közben nagyon agresszíven húzod a féket, ezért az ernyő dinamikusan elpörög Negatívba (hevederek betekeredésének nagy veszélyével!) ahelyett, hogy SAT-ozna. Ha ez megtörténik, húzd el a külső oldalt is és Full Stall-lal vezesd ki a Negatívot! Olvasd el még a Negatív veszélyeit!

Bevezetés túl későn:

Ha nem húzod eléggé a féket, vagy későn próbálod meg bevezetni a SAT-ot, amikor már túl dinamikus a forduló, az ernyő egy nagyon gyors Merülőspirálba kezd. Ebből a helyzetből már nem tudod bevezetni a SAT-ot, bármilyen erősen is húzod a féket, ezért azonnal vezesd ki a spirált!

Ha a kivezetéskor nem helyezed középre a testsúlyod, hanem továbbra is erőteljesen jobbra terhelsz, az ernyő egy nagyon gyors Spirálba (ún. Nose Down Spiral) kezdhet. Kérlek olvasd el nagyon figyelmesen a Merülőspirál veszélyeit!

Mielőtt ezzel a trükkel próbálkozol, tanuld meg nagy biztonsággal kezelni a Full Stall-t és kivezetni nagy merülősebességű Spirálokat!

Videók leírása:

SAT videó leírása:

Első jelenet
Ernyő: Swing Astral 4 „M” (DHV 1-2)
Megjegyzés: Belső kamerás SAT felvétel. Figyeld meg bevezetés időzítését és a felvett testhelyzetet.

Második jelenet
Ernyő: Aerodyne Dune „S” (Afnor performance)
Megjegyzés: A süllyedési sebesség elég kicsi, mert a pilóta bevezetés után még mélyebbre húzza a féket, hogy a SAT meredekebb legyen. A végén az ernyő alakja már kezd is kissé megtörni (Coconut Spin kezdete).

Harmadik jelenet
Ernyő: Aerodyne Dune „S” (Afnor performance)
Megjegyzés: A kivezetéshez csak határozottan fel kell engedni a féket.

SAT hibák videó leírása:

Első jelenet
Ernyő: Aerodyne Dune „S” (Afnor performance)
Megjegyzés: A pilóta nem húzza eléggé a féket a SAT bevezetéséhez, ezért az ernyő egy csúnya spirálba kezd, amiben a fékezett oldal egy kicsit feljebb kerül ugyan, de a szárnyvégek csukva vannak. Annak ellenére, hogy nagyon keményen húzza a féket, innen már nem lehet bevezetni a SAT-ot.

Második jelenet
Ernyő: Swing Astral 2 (DHV 1-2)
Megjegyzés: A pilóta túl korán akarja bevezetni a SAT-ot, amihez még nincs elég energia ezért az ernyő elpördül Negatívba.

Harmadik jelenet
Ernyő: Airwave Magic 1 „L” DHV 2-3)
Megjegyzés: A pilóta túl korán akarja bevezetni a SAT-ot, amihez még nincs elég energia ezért az ernyő elpördül Negatívba.